Aptitude - Squares & Cubes Online Quiz



Advertisements


Following quiz provides Multiple Choice Questions (MCQs) related to Squares & Cubes. You will have to read all the given answers and click over the correct answer. If you are not sure about the answer then you can check the answer using Show Answer button. You can use Next Quiz button to check new set of questions in the quiz.

Questions and Answers

Q 1 - {(√529*36)/48}*? = 5847.75

A - 346

B - 339

C - 317

D - 325

Answer : B

Explanation

Let { (√529*36)/ 48}*x=5847.75
Then, (23*36/ 34 )*x =5847.75 ⇒ x= 5847.75*4/69 = 23391/69 = 339

Q 2 - (√24+√216)/√96= ?

A - 2√6

B - 6√2

C - 2

D - 1/3 √6

Answer : C

Explanation

(√24+√216)/√96 = (√4*6 +√36*6)/ √16*6 = (2√6+6√6)/4√6
= 8√6 /4√6 = 2

Q 3 - if √24 is approximately equal to 4.898 , then √8/3 is nearly equal

A - 0.544

B - 1.333

C - 1.633

D - 2.666

Answer : C

Explanation

√8/3 = √8*3/3*3 = √24/3 =4.898/3 = 1.633

Q 4 - √88209 = ?

A - 187

B - 244

C - 257

D - 297

Answer : D

Explanation

√88209= √297*297 = 297

Q 5 - √(0.01 + √0.0064)/0.01* 0.3 = ?

A - 1

B - 10

C - 100

D - 1000

Answer : C

Explanation

√0.0064 = √64/10000= 8/100 = 0.08
Given expression = √0.01+0.08/ 0.01*0.3 =√ 0.09/0.03 = 0.3/0.003
=0.300/0.003 =300/3 =100

Q 6 - If x * √0.0016 = 4 , then the value of x is :

A - 0.04

B - 4

C - 25

D - 100

Answer : D

Explanation

√0.0016 =  √16/10000  = 4/100 =0.04
∴ x*0.04 =4 ⇒ x = 4/0.04=  4*100/4 =100

Q 7 - The value of √3+1/√3-1+ √3-1/√3+1 is:

A - 1

B - 2

C - 2√3

D - 4

Answer : D

Explanation

(√3+1/√3-1+ √3-1/√3+1)= (√3+1)2+( √3-1)2/(3-1) = 2(3+1)/2= 4

Q 8 - If a= (√5+1)/(√5-1) and b= (√5-1)/(√5+1) ,then the value of (a2+ab+b2)/(a2-ab+b2) =?

A - 3/4

B - 4/3

C - 3/5

D - 5/3

Answer : B

Explanation

(a+b) = (√5+1/ √5-1)+ (√5-1/ √5+1)= (√5+1)2+( √5-1)2/(5-1)
=2(5+1)/4 = 3
(a-b) = (√5+1/ √5-1)- (√5-1/ √5+1)= (√5+1)2-( √5-1)2/(5-1)
=4*√5*1/4  = √5.
Also, ab = (√5+1/ √5-1)* (√5-1/ √5+1)=1
∴ (a2+ab+b2)/(a2-ab+b2)= (a+b)2-ab/(a-b)2+ab=    32-1/(√5)2+1 =(9-1)/(5+1) = 4/3

Q 9 - (√7+ √5 )/(√7-√5) = ?

A - 1

B - 6+√35

C - 2

D - 6-√35

Answer : B

Explanation

(√7+√5/√7-√5)= (√7+√5/√7-√5)* (√7+√5/√7+√5)
=((√7+√5)2/(7-5)  = 7+5+2√35/2= 12+2√35/2  =6+√35

Q 10 - In a school teacher agree to subscribe as many rupees as there are subscribes. The Total subscription being Rs. 324 , the number of subscribers?

A - 18

B - 22

C - 24

D - 162

Answer : A

Explanation

Let the number of subscribers be x.
then, x =324 ⇒ x=√324= 18
number of subscribers =18


aptitude_squares_cubes.htm

Advertisements