Aptitude - Averages Online Quiz



Advertisements


Following quiz provides Multiple Choice Questions (MCQs) related to Averages. You will have to read all the given answers and click over the correct answer. If you are not sure about the answer then you can check the answer using Show Answer button. You can use Next Quiz button to check new set of questions in the quiz.

Questions and Answers

Q 1 - 25 is the average of these number which are 40, 10, 25, 20, 35, x . find out the value of x?

A - 34

B - 20

C - 37

D - 45

Answer : B

Explanation

(40+10+25+20+35+x)/6 = 25 ⇒  130+x = 150 = x = 20

Q 2 - Number of observations is 6 which average is 45.5. if number of observation add 1 more then the average of the numbers became 47. What should be the value of 1 new add observation?

A - 7

B - 14

C - 56

D - 28

Answer : C

Explanation

6 observation have the sum  = 45.5*6 = 273
7 observation have the sum=  47*7 =  329
Hence, the value of the new observation will be = 329- 273 = 56.

Q 3 - A man have 65 kg weight in group if this person interchange with new person then the average weight of 8 man expended by 1.5 kg . What should be the weight of that new man?

A - 77 kg

B - 45 kg

C - 23 kg

D - 67 kg

Answer : A

Explanation

Weight increase = 1.5*8 = 12 kg.
With the help of this  increase weight we find that the weight of the new men is (65+12)= 77.

Q 4 - The students who leave the school find out the average of their marks if 50 is the average of their marks if 50 is the average of 28 students. Condition is given that 55 is the average marks of 20 students.

A - 37.5

B - 24

C - 45

D - 36

Answer : A

Explanation

28 students have total marks = ( 28*50)= 1400
20 students have total marks = (55* 20) =1100
Total  of 8 those students who leaves the school = 1400- 1100 = 300
Required average = 300/8 = 37.5

Q 5 - 40 year is the average of the class. 32 years is the average of the class if 12 new students also add in this class. Find out the number of students in the class?

A - 15

B - 16

C - 17

D - 12

Answer : D

Explanation

x is the strength of the class.
40x+12*32 = 36* (x+12) ⇒ 4x =(432- 384) = 48 ⇒ x = 12
∴ original strength = 12

Q 6 - Find out the number of papers in exams if 63 is the average marks in exams.65 marks will be the average if 20 marks obtained by him in geography and 22 marks in History.

A - 11

B - 34

C - 45

D - 36

Answer : A

Explanation

let there be n papers.
Sum of marks  of all papers = 63n
65-63n = (20+2) ⇒ 2n = 22 ⇒ n =11
Hence, its proves that the 11 papers held in exams.

Q 7 - The average of six numbers is 3.95. The average of two of them is 3.4, while the average of the other two is 3.85. What is the average of the remaining two numbers?

A - 4.5

B - 4.6

C - 4.7

D - 4.8

Answer - B

Explanation

Sum of the remaining two numbers = (3.95 x 6) - [(3.4 x 2) + (3.85 x 2)] = 23.70 - (6.8 + 7.7) = 23.70 - 14.5 = 9.20 
Therefore Required average = 9.22 = 4.6.

Q 8 - Average of ten positive numbers is ‾z. if each number is increased by 10%, then ‾z?

A - remains unchanged

B - is increased by 10%

C - may decrease

D - may increase

Answer - B

Explanation

‾z  is increased by 10%.

Q 9 - The average monthly salary of 20 employees in an organisation is Rs. 1500. If manager's salary is added, then the average salary increases by Rs. 100. What is the manager's monthly salary?

A - 2000

B - 3600

C - 2400

D - 4800

Answer - B

Explanation

Manager's monthly = (16000 x 21 - 1500 x 20) = Rs. 3600.

Q 10 The average age of a husband and his wife was 23 years at the same time of their marriage. After five years they have a one-year old child. The average age of the family now is?

A - 19

B - 23

C - 28.5

D - 29.3

Answer - A

Explanation

Sum of the present ages of husband, wife and child = (23 x 2 + 5 x 2) + 1 = 57 years. 
required average = 573 
= 19 years.

aptitude_averages.htm

Advertisements