
- Multiply and Divide Whole Numbers
- Home
- Multiplication as Repeated Addition
- Single Digit Multiplication
- Multiplication by 10, 100, and 1000
- Multiplication Without Carry
- Multiplication With Carry
- Multiplication With Trailing Zeros: Problem Type 1
- Multiplication With Trailing Zeros: Problem Type 2
- Multiplication of 2-digit Numbers With 2-digit Numbers
- Multiplication of a Single Digit Number With Large Numbers
- Multiplication of Large Numbers
- Multiples Problem Type 1
- Multiples Problem Type 2
- Division Facts
- Fact Families for Multiplication and Division
- Multiplication or Division of Whole Numbers (Word problems)
- Multiplication and Addition or Subtraction of Whole numbers (Word problems)
- Unit Rates and Ratios of Whole Numbers (Word problems)
- Division Without Carry
- Division With Carry
- Division Involving Zero
- Whole Number Division: 2-digit by 2-digit, No Remainder
- Whole Number Division: 3-digit by 2-digit, No Remainder
- Division With Trailing Zeros: Problem Type 1
- Division With Trailing Zeros: Problem Type 2
- Quotient and Remainder: Problem type 1
- Quotient and Remainder: Problem type 2
- Quotient and Remainder (Word problems)
Unit rates and ratios of whole numbers
Rate and Unit Rate
A rate is a ratio that compares different types of quantities. A unit rate describes the number of units of the first type of quantity that corresponds to one unit of the second type of quantity. Some common unit rates are kilometers per hour or miles per hour, cost per item, income per week, etc.
At Jazz Car Rentals, its costs $120 for renting a car for 8 hours. How many dollars it costs to rent a car for an hour?
Solution
Step 1:
For 8 hours, the car rent is $120
Step 2:
For 1 hour, the car rent is
= 120 ÷ 8 = $15
A color printer prints 42 pages in 7 minutes. How many pages are produced in one minute?
Solution
Step 1:
In 7 minutes, number of pages printed 42
Step 2:
For 1 hour, the car rent is
= 42 ÷ 7 = 6
Advertisements