
- Multiply and Divide Decimals
- Home
- Decimal Multiplication
- Multiplication of a Decimal by a Whole Number
- Decimal Multiplication: Problem Type 1
- Decimal Multiplication: Problem Type 2
- Multiplication of a Decimal by a Power of Ten
- Multiplication of a Decimal by a Power of 0.1
- Multiplication of Decimals That Have a Product Less Than 0.1
- Word Problem With Multiplication of Decimal and Whole Number
- Word Problem With Multiplication of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem type 1
- Whole Number Division With Decimal Answers
- Division of a Decimal by a Whole Number
- Division of a Decimal by a 1-digit Decimal
- Division of a Decimal by a 2-digit Decimal
- Division of a Decimal by a Power of Ten
- Division of a Decimal by a Power of 0.1
- Decimal Division With Rounding
- Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number
- Word Problem With Division of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem Type 2
- Average of Two Numbers
Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number Online Quiz
Following quiz provides Multiple Choice Questions (MCQs) related to Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number. You will have to read all the given answers and click over the correct answer. If you are not sure about the answer then you can check the answer using Show Answer button. You can use Next Quiz button to check new set of questions in the quiz.

Q 1 - School lunches cost $192.50 for 14 weeks. About how much would the lunches cost per week?
Answer : D
Explanation
Step 1:
School lunches cost $192.50 for 14 weeks
Step 2:
Cost of lunches per week = 192.50/14 = $13.75
Q 2 - A store owner has 46.8 lbs. of candy. If he puts the candy into 6 jars, how much candy will each jar contain?
Answer : B
Explanation
Step 1:
A store owner puts 46.8 lbs. of candy in 6 jars
Step 2:
Amount of candy in 1 jar = 46.8/6 = 7.8 lbs.
Q 3 - A shop keeper bought 27 apples from a fruit vendor for $36.45. How much did each apple cost?
Answer : C
Explanation
Step 1:
A shop keeper bought 27 apples for $36.45
Step 2:
Cost of one apple = 36.45/27 = $1.35
Q 4 - Daisy sells 14 garlands for $16.52. What is the cost of each garland?
Answer : A
Explanation
Step 1:
Daisy sells 14 garlands for $16.52
Step 2:
sale price of one garland = 16.52/14 = $1.18
Q 5 - Sheena paid $24.85 to buy 7 hot dogs. How much did each hot dog cost?
Answer : B
Explanation
Step 1:
Sheena paid $24.85 to buy 7 hot dogs
Step 2:
Cost of each hot dog = $3.55
Q 6 - A school track team member ran for a total of 139.36 miles in practice over 52 days. About how many miles did he average per day?
Answer : C
Explanation
Step 1:
Distance run over 52 days is 139.36 miles
Step 2:
Distance run per day = 139.36/52 = 2.68 miles
Q 7 - Mike's car travels 307.2 miles the highway on one full tank. If his fuel tank holds 12 gallons, then how far can he travel on one gallon of gas?
Answer : D
Explanation
Step 1:
Distance travelled on 12 gallons = 307.2 miles
Step 2:
Distance travelled on 1 gallon = 307.2/12 = 25.6 miles
Q 8 - Arnold pays for his new car in 36 monthly payments. If his car loan is for $18,755.64, then how much will Arnold pay each month?
Answer : A
Explanation
Step 1:
Loan amount = $18,755.64
Number of months = 36
Step 2:
Monthly instalment = $18,755.64/ 36 = $520.99
Q 9 - Katy split a rope that was 82.2 inches into 6 equal parts. What is the length of each part?
Answer : C
Explanation
Step 1:
Total length of the rope = 82.2 inches
Number of parts = 6
Step 2:
Length of each part = 82.2/6 = 13.7 inches
Q 10 - A student earns $267.95 for 23 hours of gardening. Then how much did she earn per hour of gardening?
Answer : A
Explanation
Step 1:
Total earnings = $267.95
Number of hours worked = 23
Step 2:
Earnings per hour = 267.95/23 = $11.65