
- Multiply and Divide Decimals
- Home
- Decimal Multiplication
- Multiplication of a Decimal by a Whole Number
- Decimal Multiplication: Problem Type 1
- Decimal Multiplication: Problem Type 2
- Multiplication of a Decimal by a Power of Ten
- Multiplication of a Decimal by a Power of 0.1
- Multiplication of Decimals That Have a Product Less Than 0.1
- Word Problem With Multiplication of Decimal and Whole Number
- Word Problem With Multiplication of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem type 1
- Whole Number Division With Decimal Answers
- Division of a Decimal by a Whole Number
- Division of a Decimal by a 1-digit Decimal
- Division of a Decimal by a 2-digit Decimal
- Division of a Decimal by a Power of Ten
- Division of a Decimal by a Power of 0.1
- Decimal Division With Rounding
- Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number
- Word Problem With Division of Two Decimals
- Word Problem With Multiple Decimal Operations: Problem Type 2
- Average of Two Numbers
Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number
A shop keeper bought 28 apples from a fruit vendor for $38.64. How much did each apple cost?
Solution
Step 1:
Cost of 28 apples = $38.64
Step 2:
Cost of one apple = 38.64/28 = $1.38
Olga paid $32.85 to buy 9 hot dogs. How much did each hot dog cost?
Solution
Step 1:
Cost of 9 hot dogs = $32.85
Step 2:
Cost of each hot dog = 32.85/9 = $3.65
Advertisements