Word Problem With Division of a Decimal and a Whole Number



A shop keeper bought 28 apples from a fruit vendor for $38.64. How much did each apple cost?

Solution

Step 1:

Cost of 28 apples = $38.64

Step 2:

Cost of one apple = 38.64/28 = $1.38

Olga paid $32.85 to buy 9 hot dogs. How much did each hot dog cost?

Solution

Step 1:

Cost of 9 hot dogs = $32.85

Step 2:

Cost of each hot dog = 32.85/9 = $3.65



Advertisements