- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
7 audio cassettes and 3 video cassettes cost ₹ 1110, while 5 audio cassettes and 4 video cassettes cost ₹ 1350. Find the cost of an audio cassette and a video cassette.
Given:
7 audio cassettes and 3 video cassettes cost ₹ 1110, while 5 audio cassettes and 4 video cassettes cost ₹ 1350.
To do:
We have to find the cost of an audio cassette and a video cassette.
Solution: Let the cost of an audio cassette and a video cassette be $x$ and $y$ respectively.
According to the question,
$7x + 3y = 1110$.....(i)
$5x + 4y = 1350$.....(ii)
Multiplying equation (i) by 4 on both sides, we get,
$4(7x+3y)=4(1110)$
$28x+12y=4440$.....(iii)
Multiplying equation (ii) by 3 on both sides, we get,
$3(5x+4y)=3(1350)$
$15x+12y=4050$.....(iv)
Subtracting equation (iv) from equation (iii), we get,
$(28x+12y)-(15x+12y)=4440-4050$
$28x-15x+12y-12y=390$
$13x=390$
$x=\frac{390}{13}$
$x=30$
Substituting $x=30$ in equation (ii), we get,
$5(30)+4y=1350$
$150+4y=1350$
$4y=1350-150$
$4y=1200$
$y=\frac{1200}{4}$
$y=300$
$x=30$ and $y=300$
The cost of an audio cassette is Rs. 30 and the cost of a video cassette is Rs. 300. 
- Related Articles
- HTML 5 video or audio playlist
- Best Audio and Video Players for Gnome Desktop
- How to play audio and video file in iOS?
- 4 tables and 3 chairs, together, cost ₹ 2250 and 3 tables and 4 chairs cost ₹ 1950. Find the cost of 2 chairs and 1 table.
- Access meta data of various audio and video files using Python
- 5 pens and 6 pencils together cost ₹ 9 and 3 pens and 2 pencils cost ₹ 5. Find the cost of 1 pen and 1 pencil.
- 5 books and 7 pens together cost ₹ 79 whereas 7 books and 5 pens together cost ₹ 77. Find the total cost of 1 book and 2 pens.
- 3 bags and 4 pens together cost ₹ 257 whereas 4 bags and 3 pens together cost ₹324. Find the total cost of 1 bag and 10 pens.
- How to include the audio/video controls in HTML?
- How to Create a Video and Audio Recorder with JavaScript MediaRecorder API?
- How to set the audio output of the video to mute in HTML?
- What are the offline softwares to generate closed captions from audio/video?
- What are free options available to generate closed captions from Audio/Video?
- Execute a script each time the volume of a video/audio is changed in HTML?
- Create a media resources for media elements, defined inside video or audio elements in HTML5.
