3 bags and 4 pens together cost ₹ 257 whereas 4 bags and 3 pens together cost ₹324. Find the total cost of 1 bag and 10 pens.
Given:
3 bags and 4 pens together cost ₹ 257 whereas 4 bags and 3 pens together cost ₹324.
To do:
We have to find the total cost of 1 bag and 10 pens.
Solution: 
Let the cost of one bag and one pen be $x$ and $y$ respectively.
According to the question,
$3x + 4y = 257$.....(i)
$4x + 3y = 324$.....(ii)
Multiplying equation (i) by 3 on both sides, we get,
$3(3x+4y)=3(257)$
$9x+12y=771$.....(iii)
Multiplying equation (ii) by 4 on both sides, we get,
$4(4x+3y)=4(324)$
$16x+12y=1296$.....(iv)
Subtracting equation (iii) from equation (iv), we get,
$(16x+12y)-(9x+12y)=1296-771$
$16x-9x+12y-12y=525$
$7x=525$
$x=\frac{525}{7}$
$x=75$
Substituting $x=75$ in equation (ii), we get,
$4(75)+3y=324$
$300+3y=324$
$3y=324-300$
$3y=24$
$y=\frac{24}{3}$
$y=8$
$\Rightarrow 10y=10(8)=80$
$x=75$ and $10y=80$
$x+10y=75+80=155$
The total cost of 1 bag and 10 pens is Rs. 155. 
- Related Articles
- 5 books and 7 pens together cost ₹ 79 whereas 7 books and 5 pens together cost ₹ 77. Find the total cost of 1 book and 2 pens.
- 5 pens and 6 pencils together cost ₹ 9 and 3 pens and 2 pencils cost ₹ 5. Find the cost of 1 pen and 1 pencil.
- 4 tables and 3 chairs, together, cost ₹ 2250 and 3 tables and 4 chairs cost ₹ 1950. Find the cost of 2 chairs and 1 table.
- Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solution graphically:5 pencils and 7 pens together cost Rs. 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost Rs. 46. Find the cost of one pencil and a pen.
- If the cost of two bags is ₹ 2500, what is the cost of each bag?
- The cost of 45 pens is Rs900. Find the cost of 1 pen
- Cost of 7 pens and 8 pencils is 87 and cost of 6 pens and 4 pencils is 66. Write linear equation for representing the above data and draw its graph. Also find the cost of 1 pen and 1 pencil from the graph.
- Cost of a dozen pens is $ Rs.180$ and cost of 8 ball pens is $Rs. 56$. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen
- 7 audio cassettes and 3 video cassettes cost ₹ 1110, while 5 audio cassettes and 4 video cassettes cost ₹ 1350. Find the cost of an audio cassette and a video cassette.
- Reena has pens and pencils which together are 40 in number. If she has 5 more pencils and 5 less pens, then number of pencils would become 4 times the number of pens. Find the original number of pens and pencils.
- The selling price of 12 pens is equal to the cost price of 15 pens. Find the gain per cent.
- The cost of 16 pens is equal to the selling price of 12 pens. Find the gain or loss percent.
- If the cost of one litre of petrol is $₹\ \frac{285}{4}$, find the cost of $ \frac{3}{4}$ litres of petrol.
- Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solutions graphically.(i) 10 students of class X took part in a Mathematics quiz. If the number of girls is 4 more than the number of boys, find the number of boys and girls who took part in the quiz.(ii) 5 pencils and 7 pens together cost Rs. 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost Rs. 46. Find the cost of one pencil and that of one pen.
- Ram has 52 pencils and 102 pens. He gave 4 pencils and 27 pens to Rahul, how many pens and pencils left?
Kickstart Your Career
Get certified by completing the course
Get Started