Comparing discounts Online Quiz



Following quiz provides Multiple Choice Questions (MCQs) related to Comparing discounts. You will have to read all the given answers and click over the correct answer. If you are not sure about the answer then you can check the answer using Show Answer button. You can use Next Quiz button to check new set of questions in the quiz.

Questions and Answers

Answer : C

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 40% of $360 = 0.4 × 360 = $144

Sale price of trader A = $360 − $144 = $216

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $300 = 0.3 × 300 = $90

Sale price of trader B = $300 − $90 = $210

Step 3:

Since 210 < 216, purchasing from Trader B is a better buy.

Answer : A

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 25% of $510 = 0.25 × 510 = $127.50

Sale price of trader A = $510 − $127.50 = $382.50

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $540 = 0.3 × 540 = $162

Sale price of trader B = $540 − $162 = $378

Step 3:

Since 378 < 382.50, purchasing from Trader B is a better buy.

Answer : B

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 25% of $420 = 0.25 × 420 = $105

Sale price of trader A = $420 − $105 = $315

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $460 = 0.3 × 460 = $138

Sale price of trader B = $460 − $138 = $322

Step 3:

Since 315 < 322, purchasing from Trader A is a better buy.

Answer : D

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 25% of $360 = 0.25 × 360 = $90

Sale price of trader A = $360 − $90 = $270

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $380 = 0.3 × 380 = $114

Sale price of trader B = $380 − $114 = $266

Step 3:

Since 266 < 270, purchasing from Trader B is a better buy.

Answer : B

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 25% of $320 = 0.25 × 320 = $80

Sale price of trader A = $320 − $80 = $240

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $350 = 0.3 × 350 = $105

Sale price of trader B = $350 − $105 = $245

Step 3:

Since 240 < 245, purchasing from Trader A is a better buy.

Answer : D

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 25% of $400 = 0.25 × 400 = $100

Sale price of trader A = $400 − $100 = $300

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $420 = 0.3 × 420 = $126

Sale price of trader B = $420 − $126 = $294

Step 3:

Since 294 < 300, purchasing from Trader B is a better buy.

Answer : A

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 20% of $110 = 0.2 × 110 = $22

Sale price of trader A = $110 − $22 = $88

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $130 = 0.3 × 130 = $39

Sale price of trader B = $130 − $39 = $91

Step 3:

Since 88 < 91, purchasing from Trader A is a better buy.

Answer : C

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 30% of $200 = 0.3 × 200 = $60

Sale price of trader A = $200 − $60 = $140

Step 2:

Discount of trader B = 35% of $220 = 0.35 × 220 = $77

Sale price of trader B = $220 − $77 = $143

Step 3:

Since 140 < 143, purchasing from Trader A is a better buy.

Answer : B

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 20% of $200 = 0.2 × 200 = $40

Sale price of trader A = $200 − $40 = $160

Step 2:

Discount of trader B = 15% of $180 = 0.15 × 180 = $27

Sale price of trader B = $180 − $27 = $153

Step 3:

Since 153 < 160, purchasing from Trader B is a better buy.

Answer : D

Explanation

Step 1:

Discount of trader A = 25% of $250 = 0.25 × 250 = $62.50

Sale price of trader A = $250 − $62.50 = $187.50

Step 2:

Discount of trader B = 30% of $270 = 0.3 × 270 = $81

Sale price of trader B = $270 − $81 = $189

Step 3:

Since 187.50 < 189, purchasing from Trader A is a better buy.


comparing_discounts.htm

Advertisements
E-Books Store