
- Percentage Increase & Decrease
- Home
- Finding the final amount given the original amount and a percentage increase or decrease
- Finding the sale price given the original price and percent discount
- Finding the sale price without a calculator given the original price and percent discount
- Finding the total cost including tax or markup
- Finding the original amount given the result of a percentage increase or decrease
- Finding the original price given the sale price and percent discount
- Comparing discounts
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
Finding the sale price given the original price and percent discount Online Quiz
Following quiz provides Multiple Choice Questions (MCQs) related to Finding the sale price given the original price and percent discount. You will have to read all the given answers and click over the correct answer. If you are not sure about the answer then you can check the answer using Show Answer button. You can use Next Quiz button to check new set of questions in the quiz.

Answer : A
Explanation
Step 1:
Marked price of table = $1060
Discount = 16% of 1060 = 0.16 × 1060 = $169.60
Step 2:
Sale price of table = $1060 − $169.60 = $890.40
Answer : C
Explanation
Step 1:
Marked price of shirt = $46
Discount = 15% of $46 = 0.15 × 46 = $6.90
Step 2:
Sale price of shirt = 46 – 6.90 = $39.10
Answer : B
Explanation
Step 1:
Marked price of TV = $1280
Mark down = 20% of $1280 = 0.2 × 1280 = $256
Step 2:
Sale price of TV = $1280 − $256 = $1024
Answer : D
Explanation
Step 1:
Marked price of dinner set = $560
Discount = 12% of $560 = 0.12 × 560 = $67.20
Step 2:
Sale price of dinner set = 560 – 67.20 = $492.80
Answer : A
Explanation
Step 1:
Marked price of cell phone = $475
Discount = 15% of $475 = 0.15 × 475 = $71.25
Step 2:
Sale price = $475 − $71.25 = $403.75
Answer : B
Explanation
Step 1:
Marked price of toy = $260
Discount = 9% of $260 = 0.09 × 260 = $23.40
Step 2:
Sale price of toy = $260 − $23.40 = $236.60
Answer : D
Explanation
Step 1:
Marked price of laptop = $279
Discount = 18% of $279 = 0.18 × 279 = $50.22
Step 2:
Sale price of laptop = 279 – 50.22 = $228.78
Answer : C
Explanation
Step 1:
List price of air-conditioner = $1320
Discount = 12% of $1320 = 0.12 × 1320 = $158.20
Step 2:
Sale price = $1320 − $158.20 = $1161.60
Answer : A
Explanation
Step 1:
Marked price of lawn mower = $280
Discount = 16% of $280 = 0.16 × 280 = $44.80
Step 2:
Sale price of lawn mower = 280 – 44.80 = $235.20
Answer : B
Explanation
Step 1:
Marked price of refrigerator = $1675
Discount = 20% of $1675 = 0.2 × 1675 = $335
Step 2:
Sale price of refrigerator = $1675 − $335 = $1340