- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
Explain Unitary Method.
Unitary Method
In this method, comparison is done based on the value of each thing. First, we find the value of one unit. For example,
Value of 4 pencils = Rs. 40
Value of 1 pencil = 40/4 = Rs. 10
Now, we can calculate the price of any number of units. If it is required to calculate the value of 100 pencils, then:
Value of 1 pencil = Rs. 10
Value of 100 pencils = 10 × 100 = Rs. 1000
Let us take one more example.
Example: John wants to purchase four soaps. In a shop, he finds each soap costs Rs.30. In another shop, he finds a pack of four soaps at Rs.100.
To decide the best offer, he needs to resort to the unitary method.
In the second case, he has to find the price of each soap using unitary method.
• Price of 4 soaps = 100
• Price of each soap = 100/4 = 25
In the first shop, he is getting soap at Rs.30 each, whereas he gets the same soap at Rs.25 in the second shop. So, John is definitely getting a better offer in the second shop.