Reena has pens and pencils which together are 40 in number. If she has 5 more pencils and 5 less pens, then number of pencils would become 4 times the number of pens. Find the original number of pens and pencils.
Given:
Reena has pens and pencils which together are 40 in number. If she has 5 more pencils and 5 less pens, then number of pencils would become 4 times the number of pens.
To do:
We have to find the original number of pens and pencils.
Solution: Let the number of pens and the number of pencils be $x$ and $y$ respectively.
According to the question,
$x + y = 40$.....(i)
$(y+5) =4(x-5) $
$y+5=4x-20$
$4x-y=5+20$
$4x-y=25$.....(ii)
Adding equations (i) and (ii), we get,
$x+y+4x-y=40+25$
$5x=65$
$x=\frac{65}{5}$
$x=13$
Substituting $x=13$ in equation (i), we get,
$13+y=40$
$y=40-13$
$y=27$
The original number of pens and pencils Reena had is 13 and 27 respectively.
Related Articles Ram has 52 pencils and 102 pens. He gave 4 pencils and 27 pens to Rahul, how many pens and pencils left?
5 pens and 6 pencils together cost ₹ 9 and 3 pens and 2 pencils cost ₹ 5. Find the cost of 1 pen and 1 pencil.
Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solution graphically:5 pencils and 7 pens together cost Rs. 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost Rs. 46. Find the cost of one pencil and a pen.
Cost of 7 pens and 8 pencils is 87 and cost of 6 pens and 4 pencils is 66. Write linear equation for representing the above data and draw its graph. Also find the cost of 1 pen and 1 pencil from the graph.
Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solutions graphically.(i) 10 students of class X took part in a Mathematics quiz. If the number of girls is 4 more than the number of boys, find the number of boys and girls who took part in the quiz.(ii) 5 pencils and 7 pens together cost Rs. 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost Rs. 46. Find the cost of one pencil and that of one pen.
One pencil costs Rs. 2 and one fountain pen costs Rs. 15. Then find the cost of x pencils and y fountain pens.
5 books and 7 pens together cost ₹ 79 whereas 7 books and 5 pens together cost ₹ 77. Find the total cost of 1 book and 2 pens.
Ramesh had 20 pencils, Sheelu had 50 pencils and Jamaal had 80 pencils. After 4 months, Ramesh used up 10 pencils, Sheelu used up 25 pencils and Jamaal used up 40 pencils. What fraction did each use up? Check if each has used up an equal fraction of her/his pencils?
A shopkeeper earns a profit of Rs. 1 by selling one pen and incurs a loss of 40 paise per pencil while selling pencils of her old stock.(i) In a particular month she incurs a loss of Rs. 5. In this period, she sold 45 pens. How many pencils did she sell in this period?(ii) In the next month she earns neither profit nor loss. If she sold 70 pens, how many pencils did she sell?
The teacher distributes 5 pencils per student. Can you tell how many pencils are needed, given the number of students? (Use \( s \) for the number of students.)
3 bags and 4 pens together cost ₹ 257 whereas 4 bags and 3 pens together cost ₹324. Find the total cost of 1 bag and 10 pens.
One pencil costs Rs. 2 and one fountain pen costs Rs. 15. Write the expression to find the cost of x pencils and y fountain pens.
A dealer sold 75 pencils everyday for 16 days and 90 pencils everyday for 14 days. He still has 2 dozen pencils left. How many pencils did he have to start with?
A person spent Rs. 564 in buying pens and pencils if cost of each pen is Rs. 7 and each pencil is Rs. 3 and if the total number of things bought was 108, how many of each type did he buy?
During a sale, colour pencils were being sold in packs of 24 each and crayons in packs of 32 each. If you want full packs of both and the same number of pencils and crayons, how many of each would you need to buy?
Kickstart Your Career
Get certified by completing the course
Get Started