- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
Oranges are sold at the rate of Rs. 21 per dozen. Find the cost of 20 oranges.
Given:
Cost of a dozen oranges$=Rs.\ 21$.
To do:
We have to find the cost of 20 oranges.
Solution:
Cost of 12 oranges$=Rs.\ 21$
Cost of 1 orange$=Rs.\ \frac{21}{12}=Rs.\ \frac{7}{4}$
Cost of 20 oranges$=Rs. 20\times \frac{7}{4}=Rs.\ 5\times7=Rs.\ 35$.
The cost of 20 oranges is Rs. 35.
Advertisements