- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
If the cost of two bags is ₹ 2500, what is the cost of each bag?
Given :
Cost of 2 bags $= Rs. 2500$.
To find :
We have to find the cost of each bag.
Solution :
2 bags cost 2500.
This implies,
Cost of 1 bag $= \frac{2500}{2} = Rs. 1250$.
Therefore, the cost of each bag is ₹1250.
- Related Articles
- 3 bags and 4 pens together cost ₹ 257 whereas 4 bags and 3 pens together cost ₹324. Find the total cost of 1 bag and 10 pens.
- If the cost of 1 Mango is ₹10. What will be the cost of 99 Mangoes?
- If the cost of $25$ bools is $₹\ 100$, then find the cost of $2$ books?
- If the cost of one litre of petrol is $₹\ \frac{285}{4}$, find the cost of $ \frac{3}{4}$ litres of petrol.
- If the selling price of a bike is ₹19000 and the profit gained is 7% find the cost price.
- What is the cost of preferred stock?
- 8 pizzas cost Rs. 1600. What is the cost of 6 pizzas?
- A dozen mangoes cost Rs. 255.60. What is the cost of 10 mangoes?
- If the cost of 1kg of rice is Rs.36$\frac{ 1}{2}$, what is the cost of 4$\frac{1}{2}$ kg of rice?
- If the cost of 7 m of cloth is Rs. 1470, find the cost of 5 m of cloth.
- The price of 2 packets of chocolates and 3 packets of wafers is ₹ 5400. If a packet of chocolate cost ₹ 200 more than a packet of wafers, find the price of each.
- The cost of 45 pens is Rs900. Find the cost of 1 pen
- If 8.75 m of cloth costs ₹420, find the cost of one mere of the cloth. Also find the cost of 3.5 m of the same cloth.
- 5 pens and 6 pencils together cost ₹ 9 and 3 pens and 2 pencils cost ₹ 5. Find the cost of 1 pen and 1 pencil.
- 4 tables and 3 chairs, together, cost ₹ 2250 and 3 tables and 4 chairs cost ₹ 1950. Find the cost of 2 chairs and 1 table.

Advertisements