- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
If the cost of 1kg of rice is Rs.36$\frac{ 1}{2}$, what is the cost of 4$\frac{1}{2}$ kg of rice?
Given: The cost of 1kg of rice is Rs.36$\frac{1}{2}$
To do: Find the cost of 4$\frac{1}{2}$ kg of rice
Solution:
Cost of 1 Kg of Rice = .36$\frac{1}{2}$
= Rs 36.50
Cost of 4$\frac{1}{2}$ or 4.5 Kg of Rice
= Rs 36.50 $\times$4.5 Kg
= Rs 164.25
Therefore The cost of 4$\frac{1}{2}$ kg of rice is Rs164.25
Advertisements