- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
If the cost of 1 Mango is ₹10. What will be the cost of 99 Mangoes?
Given :
Cost of 1 Mango $=$ Rs. 10
To find :
We have to find the cost of 99 mangoes.
Solution :
Cost of 1 Mango $=$ Rs. 10
Cost of 99 Mangoes $= Rs. 99 \times 10 = Rs. 990$.
The cost of 99 mangoes is ₹990.
- Related Articles
- A dozen mangoes cost Rs. 255.60. What is the cost of 10 mangoes?
- If the cost of $1\ kg$ mangoes is $₹\ \frac{482}{3}( improper\ fraction\ form)$, then how much quantity of mangoes can be purchased for $₹\ 438$?
- if the cost of $1\ kg.$ of mango is rupees $48\frac{2}{3}$ then how much quantity of mango can be purchased for $₹\ 438$.
- If the cost of two bags is ₹ 2500, what is the cost of each bag?
- If the cost of $25$ bools is $₹\ 100$, then find the cost of $2$ books?
- 3 bags and 4 pens together cost ₹ 257 whereas 4 bags and 3 pens together cost ₹324. Find the total cost of 1 bag and 10 pens.
- 5 pens and 6 pencils together cost ₹ 9 and 3 pens and 2 pencils cost ₹ 5. Find the cost of 1 pen and 1 pencil.
- Cost of 5 kg of wheat is Rs. 91.50 than what will be the cost of 8 kg of wheat?
- If the cost of one litre of petrol is $₹\ \frac{285}{4}$, find the cost of $ \frac{3}{4}$ litres of petrol.
- If the cost of 1kg of rice is Rs.36$\frac{ 1}{2}$, what is the cost of 4$\frac{1}{2}$ kg of rice?
- If 1 apple costs 30.6 rupees, find the cost of 10 apples.
- 4 tables and 3 chairs, together, cost ₹ 2250 and 3 tables and 4 chairs cost ₹ 1950. Find the cost of 2 chairs and 1 table.
- If cost of transporting 160 kilograms of goods 125 kilometre is 60 rupees. What will be the cost of transporting the 200 kilograms of goods for 400 Km?
- The cost of 45 pens is Rs900. Find the cost of 1 pen
- 5 books and 7 pens together cost ₹ 79 whereas 7 books and 5 pens together cost ₹ 77. Find the total cost of 1 book and 2 pens.

Advertisements