- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
Cost of dozen bananas is Rs. 36 and cost of 7 oranges is Rs. 28. Find the ratio of a banana to the cost of an orange.
Given:
Cost of 12 bananas$=Rs.\ 36$.
Cost of 7 oranges$= Rs.\ 28$.
To do:
We have to find the ratio of a banana to the cost of an orange.
Solution:
Cost of 1 banana $=Rs. \frac{36}{12}=Rs. 3$
Cost of 1 orange $=Rs. \frac{28}{7}=Rs. 4$
Ratio of cost of a banana to the cost of an orange$=Rs.\ 3: Rs.\ 4$.
The required ratio is 3:4.
- Related Articles
- Cost of a dozen pens is $ Rs.180$ and cost of 8 ball pens is $Rs. 56$. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen
- Cost of 4 dozen bananas is Rs. 180. How many bananas can be purchased for Rs.90?
- Oranges are sold at the rate of Rs. 21 per dozen. Find the cost of 20 oranges.
- A dozen mangoes cost Rs. 255.60. What is the cost of 10 mangoes?
- 8 scores of bananas cost Rs. 192. Find the cost of 85 bananas. [Hint: 1 score \( =20] \)
- The cost of 1 kg of potatoes is Rs. 8. Find the cost of 36 kg 750 g of potatoes.
- The cost of $8$ notebooks is $Rs.\ 40$. Find the cost of $12$ notebooks.
- If the cost of 7 m of cloth is Rs. 1470, find the cost of 5 m of cloth.
- The cost of one doll is Rs. 450 then, find the cost of 10 dolls.
- Cost of 7m cloth is Rs. 294 then find the cost of such 5m cloth.
- If the cost of \( 7 \mathrm{~m} \) of cloth is \( Rs.\ 1470 \), find the cost of \( 5 \mathrm{~m} \) of cloth.
- 8 pizzas cost Rs. 1600. What is the cost of 6 pizzas?
- If the cost of 1kg of rice is Rs.36$\frac{ 1}{2}$, what is the cost of 4$\frac{1}{2}$ kg of rice?
- The cost of $7\frac{2}{3}$ metres of rope is Rs $12\frac{3}{4}$.Find its cost per metre.
- The cost of levelling and turfing a square lawn at Rs. $250$ per $m^2$ is Rs. 13322.50. Find the cost of fencing it at Rs. 5 per metre?

Advertisements