- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
Cost of a dozen pens is $ Rs.180$ and cost of 8 ball pens is $Rs. 56$. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen
Given:
The cost of a dozen pens is $ Rs.180$ and the cost of 8 ball pens is $Rs. 56$.
To do:
We have to find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen.
Solution:
Cost of a dozen pens $= Rs. 180$
We know that,
A group of 12 is defined as dozen.
Dozen$= 12$
This implies,
Cost of 1 pen$=\frac{Rs.\ 180}{12}$
$=Rs.\ 15 $
Cost of 8 ball pens $= Rs.\ 56$
Cost of 1 ball pen $=\frac{Rs.56}{8}$
$= Rs.\ 7$
The ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen is $15 : 7$.
- Related Articles
- The cost of 45 pens is Rs900. Find the cost of 1 pen
- The cost of 4 pens and 4 pencil boxes is Rs. 100. Three times the cost of a pen is Rs. 15 more than the cost of a pencil box. Form the pair of linear equations for the above situation. Find the cost of a pen and a pencil box.
- The cost of ball pen is Rs. 5 less than half of the cost of fountain pen. Write this statement as a linear equation in two variables.
- Cost of dozen bananas is Rs. 36 and cost of 7 oranges is Rs. 28. Find the ratio of a banana to the cost of an orange.
- Form the pair of linear equations in the following problems, and find their solution graphically:5 pencils and 7 pens together cost Rs. 50, whereas 7 pencils and 5 pens together cost Rs. 46. Find the cost of one pencil and a pen.
- 5 pens and 6 pencils together cost ₹ 9 and 3 pens and 2 pencils cost ₹ 5. Find the cost of 1 pen and 1 pencil.
- A dozen mangoes cost Rs. 255.60. What is the cost of 10 mangoes?
- The cost of a notebook is twice the cost of a pen. Write a linear equation in two variables to represent this statement.(Take the cost of a notebook to be Rs. \( x \) and that of a pen to be Rs. \( y \) ).
- One pencil costs Rs. 2 and one fountain pen costs Rs. 15. Then find the cost of x pencils and y fountain pens.
- A stationer sold 1 dozen of pens at the rate Of Rs 25 each and gained Rs 120 altogether. How much was the cost price of the pens.
- The cost of $8$ notebooks is $Rs.\ 40$. Find the cost of $12$ notebooks.
- One pencil costs Rs. 2 and one fountain pen costs Rs. 15. Write the expression to find the cost of x pencils and y fountain pens.
- Cost of 7 pens and 8 pencils is 87 and cost of 6 pens and 4 pencils is 66. Write linear equation for representing the above data and draw its graph. Also find the cost of 1 pen and 1 pencil from the graph.
- 8 pizzas cost Rs. 1600. What is the cost of 6 pizzas?
- 3 bags and 4 pens together cost ₹ 257 whereas 4 bags and 3 pens together cost ₹324. Find the total cost of 1 bag and 10 pens.

Advertisements