- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
A dozen mangoes cost Rs. 255.60. What is the cost of 10 mangoes?
Given :
Cost of 12 Mangoes $=$ Rs. 255.60 (1 dozen $=$ 12 items)
To find :
We have to find the cost of 10 mangoes.
Solution :
Cost of 1 Mango $=$ Cost of 12 mangoes $\div$ Number of mangoes
$=Rs.\ \frac{255.60}{12}$
Cost of 10 Mangoes $= Rs.\ 10 \times \frac{255.60}{12} = Rs.\ \frac{2556}{12}$.
$=Rs.\ 213$
The cost of 10 mangoes is Rs. 213.
- Related Articles
- If the cost of 1 Mango is ₹10. What will be the cost of 99 Mangoes?
- Cost of a dozen pens is $ Rs.180$ and cost of 8 ball pens is $Rs. 56$. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen
- Cost of dozen bananas is Rs. 36 and cost of 7 oranges is Rs. 28. Find the ratio of a banana to the cost of an orange.
- If the cost of $1\ kg$ mangoes is $₹\ \frac{482}{3}( improper\ fraction\ form)$, then how much quantity of mangoes can be purchased for $₹\ 438$?
- The cost of one doll is Rs. 450 then, find the cost of 10 dolls.
- 8 pizzas cost Rs. 1600. What is the cost of 6 pizzas?
- Cost of 4 dozen bananas is Rs. 180. How many bananas can be purchased for Rs.90?
- Oranges are sold at the rate of Rs. 21 per dozen. Find the cost of 20 oranges.
- My sister purchased $\frac{17}{7}$ times of mangoes purchased by me. If I have purchased 15.4 kg mangoes,then how much weight of mangoes is purchased by my sister?
- The cost of $8$ notebooks is $Rs.\ 40$. Find the cost of $12$ notebooks.
- In a retail market, fruit vendors were selling mangoes kept in packing boxes. These boxes contained varying number of mangoes. The following was the distribution of mangoes according to the number of boxes.Number of mangoes:50-5253-5556-5859-6162-64Number of boxes:1511013511525 Find the mean number of mangoes kept in a packing box. Which method of finding the mean did you choose?
- Cost of 7m cloth is Rs. 294 then find the cost of such 5m cloth.
- Cost of 5 kg of wheat is Rs. 91.50 than what will be the cost of 8 kg of wheat?
- What Is the Gain %, if the Cost Price is Rs 2400 and Gain is Rs 192?
- A dealer allows a discount of 10% and still gains by 10% what should be the marked price of the cost price is rs 900 ?

Advertisements