- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
A cottage industry produces a certain number of pottery articles in a day. It was observed on a particular day that the cost of production of each article (in rupees) was 3 more than twice the number of articles produced on that day. If the total cost of production on that day was Rs. 90, find the number of articles produced and the cost of each article.
Given:
A cottage industry produces a certain number of pottery articles in a day.
On a particular day, the cost of production of each article (in rupees) was 3 more than twice the number of articles produced on that day.
Total cost of production on that day $=Rs. 90$.
To do:
Here, we have to find the number of articles produced and the cost of each article.
Solution:
Let the number of articles produced be $x$.
This implies,
Cost of production of each article $=Rs. 2x+3$.
The total cost of production is the product of the number of articles produced in a day and the cost of production of each article $ =Rs. x(2x+3)$.
According to the question,
$x(2x+3) = 90$
$2x^2+3x = 90$
$2x^2+3x-90 = 0$
Solving for $x$ by factorization method, we get,
$2x^2+15x-12x-90=0$
$2x(x-6)+15(x-6)=0$
$(x-6)(2x+15)=0$
$x-6=0$ or $2x+15=0$
$x=6$ or $2x=-15$
Therefore, the value of $x$ is $6$. ($x$ cannot be negative)
$2x+3=2(6)+3=12+3=15$
The number of articles produced is $6$ and the cost of each article is $Rs. 15$.
- Related Articles
- A cottage industry produces a certain number of toys in a day. The cost of production of each toy (in rupees) was found to be $55$ minus the number of articles produced in a day. On a particular day, the total cost of production was Rs. $750$. If x denotes the number of toys produced that day, form the quadratic equation to find $x$.
- Solve the following situations mathematically:A cottage industry produces a certain number of toys in a day. The cost of production of each toy (in rupees) was found to be 55 minus the number of toys produced in a day. On a particular day, the total cost of production was Rs. 750. We would like to find out the number of toys produced on that day.
- Solve the following situations mathematically:(i) John and Jivanti together have 45 marbles. Both of them lost 5 marbles each and the product of the number of marbles they now have is 124. We would like to find out how many marbles they had to start with.(ii) A cottage industry produces a certain number of toys in a day. The cost of production of each toy (in rupees) was found to be 55 minus the number of toys produced in a day. On a particular day, the total cost of production was Rs. 750. We would like to find out the number of toys produced on that day.
- On a rainy day, 94 percent of the students were present in a school. If the number of students absent on that day was 174, find the total strength of the school.
- The production of an article in a factory grows at a rate of 4 % per month. If the production in the month of June is 5408 articles, what were the number of articles produced in the month of April?
- The total number of lotuses in a lake grows in such a way that their number increases twice the previous day. For e.g. If there are \( x \) lotuses on 1st day, then on 2nd day there will be \( 2 x \) lotuses, 3rd day there will be \( (2 \times 2 x=4 x) \) lotuses and so on. If there are 255 lotuses on 5th day, find the total number of lotuses on 7th day.
- An article was sold for Rs. 250 with a profit of \( 5 \% \). What was its cost price?
- The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.
- A dealer sells an article for Rs. 24 and gains as much percent as the cost price of the article. Find the cost price of the article.
- The value of g on the surface of the moon:(a) is the same as on the earth (b) is less than that on the earth(c) is more than that on the earth (d) keeps changing day by day
- The cost of a dress was Rs. 600. If the price was increased in the ratio of \( 5: 6, \) what is the new cost of the dress?
- A book exhibition was held for four days in a school. The number of tickets sold at the counter on the first, second, third and final day was respectively $1094,\ 1812,\ 2050$ and $2751$. Find the total number of tickets sold on all the four days.
- Python Pandas - Get day of the month that a Period falls on
- A person spent Rs. 564 in buying pens and pencils if cost of each pen is Rs. 7 and each pencil is Rs. 3 and if the total number of things bought was 108, how many of each type did he buy?
- A particular amount of cash was distributed in the ratio of 3: 7. If the smallest share was rupees 2,100, what was the total amount of cash which was distributed ?
