- Trending Categories
Data Structure
Networking
RDBMS
Operating System
Java
MS Excel
iOS
HTML
CSS
Android
Python
C Programming
C++
C#
MongoDB
MySQL
Javascript
PHP
Physics
Chemistry
Biology
Mathematics
English
Economics
Psychology
Social Studies
Fashion Studies
Legal Studies
- Selected Reading
- UPSC IAS Exams Notes
- Developer's Best Practices
- Questions and Answers
- Effective Resume Writing
- HR Interview Questions
- Computer Glossary
- Who is Who
A 5 kg Jam bottle costs Rs. 260. What will be the cost of a 2 kg jam bottle?
Given:
Cost of 5 kg jam bottle = ₹ 260
To find:
We need to find the cost of 2 kg jam bottle.
Solution:
Cost of 5 kg jam bottle = ₹ 260
Therefore,
Cost of 1 kg jam bottle = $₹\ \frac{260}{5} \ =\ ₹\ 52$
Now,
Cost of 2 kg jam bottle = ₹ 52 $\times$ 2 = ₹ 104
So, cost of 2 kg jam bottle is ₹ 104.
Advertisements