A 2 kg box of sweets costs ruppees 68. What will be the cost of a 5 kg box of sweets?


Given: Cost of 2 kg sweets is ₹ 68.

To find: Cost of a 5 kg box of sweets.

Solution:

Cost of 2 kg sweets = ₹ 68

We have to find the cost of 5 kg box of sweets.

Therefore,

Cost of 1 kg sweets = ₹ $\frac{68}{2}$= ₹ 34

So,

Cost of 5 kg sweets = ₹ 34 $\times$ 5 = ₹ 170

Tutorialspoint
Tutorialspoint

Simply Easy Learning

Updated on: 10-Oct-2022

41 Views

Kickstart Your Career

Get certified by completing the course

Get Started
Advertisements